Bisiklet ile Çanakkale-İzmir Turu (Hazırlık ) / Preperation for Canakkale-Izmir Bike Tour

-Bayramda bisiklet turu yapalım mı?
Bu soruya verilen evet cevabı ve önümüzde uzanan 9 gün nedeniyle tüm kargaşa/planlama süreci başladı.Rota Çanakkale- İzmir (bol yüzmeli, aylaklık dolu bir rota)
İyide  ama benim bisikletim yok.Nasıl çözeriz? Ödünç alma olasılıklarını araştırınca VSF fahrradmanufaktur T-500 Shimano Deore 30 Vites, Whistle Mivok 1160 d 27 vites seçenek olarak duruyor. 
En son seçenek ise düşük donanımlı sıfır bir bisiklet almak.
Sonunda bu yolculuk için bisikletlerimiz  B’twin Rockrider 5.2 ve diğeri turda olduğu için güç bela ödünç alınan Whistle Mivok 1160 D oluyor.
Biraz bisikletleri tanıyalım o zaman.

B’twinRockrider 5.2

B'twin Rockrider 5.2

Giriş seviyesi bir MTB
26 jant,
Yaklaşık 14 kg
Shimano Altus 8 vites kol; 
Shimano C050 ön vites attırıcı ; 
Shimano Altus arka vites attırıcı,
Rockrider Suntour XCT 80 mm maşa
Arka rockrider v fren, ön Hayes mx5 disc fren özelliklerini barındırıyor.Whistle Mivok 1160D

Giriş seviyesinden orta sınıfa kadar bir MTB
26 jant
Yaklaşık 13,5 kg
Shimano Deore SL-M590 9 vites kol, Shimano Deore FD M 590 ön vites attırıcı, Shimano Deore RD-M592SGS Shadow arka vites attırıcı
Suntour XCM RL 100mm Suspansiyon,
Shimano BRM 575 Hidrolik disk frenler ( ön+arka)

Peki yola çıkmadan bisikletlere neler yaptık?

*Her iki bisikletin tekeri de CST City Traveler ile değiştirildi.
*Her iki bisiklet içinde 25 kg yükleme kapasitesi olan aluminyum arka bagaj alındı.(Whistle Mivok 1160 D de üst arka çatalda arka bagaj montaj deliği olmadığı için doğalgaz borusu kelepçesi alıp montajı öyle yaptım. Somunlu bulamadığım için trifonlu aldım ve satıcı ile birlikte tel testere ile kestik vidayı)
Doğalgaz boru kelepçesi
basic tools

*2 adet yedek iç lastik alındı.
*2 adet vites teli ve 2 adet fren teli alındı.
*Zincirler temizlendi yağlandı.
*1 adet Duct tape (sinema sektöründe çalışırken girdi hayatıma ve neredeyse denize giderken bile bir parça taşımak istiyorum yanımda.)
Mytbusters’ın duct tape ile yaptıklarını izleyen her bisikletçi çantasına atmalı bence.
*Çantalar ise Quechua 37 lt tırmanış çantası(artık üretilmiyor.Fransa’da eğitim/staj sonrası çalıştığım mağaza çalışanları hediye etmişti), B’twin 30 lt heybe (7 günlük turda  aşınma nedeniyle geri verilecek)
Climbing Rope bag 37 lt and 30 lt panniers


Kamp mutfağı önemli tabi ki. Benim vazgeçilmezim 13 yıllık MSR Whisperlite ocak.48 TL’ye almıştım.14 yıllık dağcılık tırmanış hayatımda 4 mevsimin 5 şartında(kar, tipi,fırtına) çok iyi işi çıkardı.Doğru kullanımı, bakımı konularında yakında bir video hazırlayacağım.Alkol ve gaz ocağı kullanımını yetersiz buluyorum ve tercih etmiyorum. Tatonka tencere tava seti, SIGG 0,75 matara, Aptonia 0,65 suluk,MSR 30 oz (887ml) depo (22 oz 650 ml depoyu götürmemeyi tercih ettim).Çatal –kaşık olarak ise 2009 da Auchan’dan aldığım Sodeb’o Pasta Box’ın içinden çıkan plastik çatal-kaşık (hala kullanıyorum)ve Decathlon' dan alınan plastik çatal-kaşık.
Evde hazırlanmış çeşni. Şeker gibi sağlıksız bir beyazı kullanan yok ekipte.
Kamp mutfağı / Camp Kitchen

Kamp ekipmanlarına gelince:
Çadır olarak tek kişilik Ferrino Lightent 1 kullanıyoruz. 1,25 kg ağırlığı ile alpinist felsefe benimsemiş biri için ağır bile sayılır. Free standing bir çadır olmadığından kampçılığı iyi bilenler tarafından kullanılmasını şiddetle tavsiye ederim. Çadırlar  ile ilgili önümüzdeki günlerde video çalışmalarım olacak.Teknik ve detaylı yazılar ekleyeceğim bu bloğa. Mat olarak Quechua'nın M100 aliminyum filmli matını kullanıyoruz. Konforunuza düşkünseniz Ultralight ve şişirilebilir matlar tavsiye ederim. Pros ve cons lar başka bir yazıya kalsın.


Ferrino Lightent 1 ve Quechua M100 Matress
Kasklarımız ise Prowell ve B'twin


Helmets / Kasklar

 Bisikletleri yüklemeden önce güzel bir kahvaltı ediyoruz. 
Before loading bikes we gonna have breakfast

Ve bisikletler hazır.

Canakkale-Izmir Turu ilk gun

NOTES: I quit my job 1 month ago.We planned to ride through Canakkale to Izmir in ramadan holiday which is 3 working days this year. Tgoing to ride Rockrider 5.2 and Whistle Mivok 1160 d in this tour.
Both bikes are MTB but can work on this trip.The route is not long enough but cool to ride and we can have chance to swim and camp in very good places.We bought 2 alliminium pannier racks with a capacity of 25 kg each. Also got one B'twin 30 lt pannier bag and used a 37 lt climbing rope bag.
Our camp kitchen pieces are MSR Whisperlite stove taht I was using for 13 years( I found performance of gas stoves weak) Tatonka camp set, SIGG bottle etc.As tent we prefer Ferrino Lightent 1 because of  our background as alpinists.
The route, pics and useful infos will be published soon..

Popüler Yayınlar